NP Paklenica

Kaňony jako z filmu

Paklenica

Severní dalmácie

Skalnaté kaňony a jeskyně

Jste-li příznivci přírody a nejedete zrovna po dálnici směrem domů z Chorvatska, cestou po okresních silnicích narazíte na některá zajímavá místa. Za zmínku stojí například MALÁ a VELKÁ PAKLENICA. Za Národní park byla prohlášena už v roce 1949.

Národní park Paklenica se rozkládá v jihovýchodní části pohoří Velebit. Jde o horský masiv o rozloze 3657 metrů. Odborníci se domnívají, že kaňony vznikly propadem stropů vymletých jeskyní. Tento NP navštěvují milovníci neporušené divoké přírody, především horolezci a příznivci horské turistiky a cyklistiky. Nabízí přes 400 lezeckých tras různé obtížnosti a 200 km turistických tras.

 

Malá Paklenica

Vstup do Malé Paklenice je zdarma. Pro děti je schůdná pouze její počáteční část (asi 1 km) a i to je pěkná vycházka na odpoledne. Pokračovat dál doporučujeme pouze fyzicky zdatným dospělým turistům. Projdete nádhernými skalními masivy porostlými středomořskou vegetací. Překážky z velkých balvanů budete muset občas překonat pomocí řetězů. Tudy projdete do kaňonu Velké Paklenice. Obuv si vezměte trekovou, mobil sebou, nejlépe nechoďte sami. Důležité je nezapomenout na minimálně 2l tekutin, a pozor si dejte na hady!!!

 

Velká Paklenica

To jsou skalnaté kaňony (Vinnetou) porostlé bujnou vegetací. Cesta hlavním kaňonem není příliš náročná, ale boty to chce dobré, v teniskách to klouže. Kromě krásné procházky pěknou přírodou zde uvidíte tzv. bunkery z války proti Srbsku. MANTA PEČ – Manituova jeskyně – tady po vás budou chtít vstupenky do NP. Jeskyně je přes 150 metrů dlouhá a 40 metrů vysoká s několika dómy s krápníkovou výzdobou. Po sejití dolů můžete pokračovat po hlavní stezce a k PLANIARSKÉMU DOMU. Vezměte si sebou dost pití a nezapomeňte na opalovací krémy, obinadlo a náplasti. Auto můžete nechat asi 0,5 km za branou do NP na parkovišti. Celá horská túra vám zabere cca 4-6 hodin.

  Další zajímavosti najdete na webu Chorvatske.cz, zde také naleznete i ceny vstupeného do národních parků Chorvatska.

   

  CESTOVNÍ AGENTURA

  Roman Klement

  VOLEJTE

   +420 733 516 910

  MAILUJTE

  agencijajaro66@gmail.com