Vransko jezero

Největší Chorvatské jezero

Jezero

Severní dalmácie

Ráj rybářů

Největší chorvatské jezero má rozlohu 30 km čtverečních. Jeho dno je 5 metrů pod úrovní moře. Jezero má být prohlášeno ornitologickou rezervací. Prozatím je rájem pro rybáře. Kupte si jednodenní lístek, půjčte si veslici a pak už jen stačí nahodit návnadu, třeba v podobě kukuřice a věřte, že úlovek může dosáhnout až 1 metr. Místní restaurace podává dalmatské speciality, ryby, plody moře nebo žabí stehýnka z místních žab. Skvělý tip na vyjížďku na kole a jako výlet pro rybáře.

Jezero je odděleno od moře úzkým vyvýšeným pruhem pevniny – šíjí, o délce 13 km. Nejvhodnější přístup je z obce Pakoštane cca 400 metrů nebo z městečka Vrana ve vnitrozemí cca 7 km. Magistrála vede po úzké šíji mezi mořem a jezerem.

Vranské jezero bylo původně sladkovodní, ale vzhledem k propojení s mořem je jeho voda lehce slaná. V této brakické vodě žijí jak sladkovodní ryby, tak i mořské. Jezero je proslulé bohatstvím ryb (kapři, štiky, úhoři aj.). Má-li turista zájem, může si v místní turistické kanceláři nebo kanceláři turistického sdružení, nebo i v místní restauraci u jezera zakoupit povolenku k rybolovu (rybářský lístek) na jeden den nebo na delší dobu.

Místní restaurace jsou vyhlášené svými specialitami ze sumců, úhořů a dalších druhů ryb.

Více informací naleznete na webu Chorvatsko.cz

 

CESTOVNÍ AGENTURA

Roman Klement

VOLEJTE

 +420 733 516 910

MAILUJTE

agencijajaro66@gmail.com