Zadar

Chorvatský Řím

zadar

Severní dalmácie

Dejte pozdrav Slunci

Zadaru se říká Chorvatský Řím, jelikož si město dochovalo pravoúhlou síť uliček z doby římské.

Za shlédnutí stojí Kostel sv. Donáta a jeho úchvatná výška 27 metrů nebo románský kostel Panny Marie v klášteru Benediktinek. Tam je stálá expozice pojmenovaná – Zlato a stříbro Zadaru.

Odkaz na stručnou historii na webu Chorvatsko.cz

 

Zadar se pyšní těmito zvláštnostmi:

 

  • MOŘSKÉ VARHANY – byly uvedeny do činnosti 2005. Strůjcem a autorem této domény je Nikola Bašic. Mořské varhany jsou umístěny v blízkosti nového přístavu pro výletní lodě.Jestli jste ještě neslyšeli moře hrát, tak vám tato zvláštnost nesmí ujít. Přijdte si to poslechnout – 35 trubic, o různých délkách a náklonech, zakončených píšťalami. Vydává zvuky podle síly vln, ty když narazí na kaskádovité pobřeží, píštaly vydávají 7 akordů po 5 tónech vyluzovaných proudem vzduchu vytlačovaného v trubkách.

 

  • POZDRAV SLUNCI – autorem také Nikola Bašic. 300 prvotřídních skleněných desek postavených do tvaru kruhu o průměru 22 metrů. Pozdrav je myšlen jako prostorná instalace ve tvaru amfiteátru, kolem kterého bude na kamenných kostkách stylová ukázka všech planet Sluneční soustavy a jejich oběh. Při západu slunce se aktivují světelné elementy a po pečlivě naprogramované scenérii ,tak vytvoří krásnou hru světel.

Pro tuto zvláštnost je dobré výlet uskutečnit až ve večerních hodinách. Rádi vás tam odvezeme nebo výlet zajistíme s poplatkem na osobu od 50 kn.

 

CESTOVNÍ AGENTURA

Roman Klement

VOLEJTE

 +420 733 516 910

MAILUJTE

agencijajaro66@gmail.com